Luottamustehtävät

Eduskuntatoiminta

Nykyiset toimielinjäsenyydet ja tehtävät: • Suuri valiokunta 30.06.2011
• Tarkastusvaliokunta 30.06.2011 -
• Eurooppa neuvoston Suomen valtuuskunta (vj) 10.06.2011 -
Aiemmat jäsenyydet ja tehtävät eduskunnan toimielimissä:

• Puhemiehistö (I VPm) 28.03.1995 - 18.11.1996, (I VPm) 30.03.1999 - 18.03.2003, (I VPm) 02.02.2006 - 20.03.2007

• Puhemiesneuvosto (I VPm) 28.03.1995 - 18.11.1996, (I VPm) 30.03.1999 - 18.03.2003, 06.05.2003 - 20.03.2007, (I VPm) 02.02.2006 - 20.03.2007

• Kansliatoimikunta (I VPm) 28.03.1995 - 18.11.1996, (I VPm) 30.03.1999 - 18.03.2003, (I VPm) 02.02.2006 - 20.03.2007

• Suuri valiokunta 1983 - 1986, (vj) 07.04.1987 - 21.03.1991, 11.04.1991 - 23.03.1995, 02.04.2003 - 25.04.2003, (vj) 29.04.2003 - 08.09.2005, 09.09.2005 - 10.02.2006, 03.04.2007 - 18.04.2007

• Perustuslakivaliokunta 1983 - 19.05.1989, (vj) 23.05.1989 - 10.04.1991

• Maa- ja metsätalousvaliokunta 1983 - 23.03.1995, (pj) 11.04.1991 - 24.03.1995, 29.04.2003 - 10.02.2006, (pj) 06.05.2003 - 10.02.2006

• Ulkoasiainvaliokunta (vj) 10.05.1991 - 17.11.1992, (vj) 21.12.1993 - 23.03.1995

• Sivistysvaliokunta (vj) 10.05.1991 - 14.05.1991

• Lakivaliokunta 03.04.2007 - 18.04.2007

• Sosiaali- ja terveysvaliokunta 03.04.2007 - 18.04.2007

• Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (vj) 1985 - 1985

• Eduskunnan tilintarkastajat 1985 - 31.12.1991

• Euroopan neuvoston Suomen valtuuskunta (vj) 25.04.1989 - 12.01.1995, 13.01.1995 - 31.12.1995, (pj) 13.01.1995 - 04.04.1995, (vpj) 05.04.1995 - 31.12.1995, 19.04.1996 - 25.04.1996, 29.04.2003 - 06.02.2006, (vpj) 06.05.2003 - 06.02.2006

• ETYJ:n parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta ( - 17.02.1995 ETYKin parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta) (vj) 21.12.1993 - 23.03.1995

• Eduskunnan pankkivaltuusto 29.04.2003 - 16.05.2006

• Eduskunnan palkkavaltuuskunta 1983 - 29.02.1992

• Euroopan parlamentin ja Suomen eduskunnan yhteiskomitean Suomen valtuuskunta 01.01.1993 - 31.12.1994

• Kansainvälisten asiain foorumi (I VPm) 21.04.2006 - 20.03.2007

Eduskuntaryhmät:

• Keskustan eduskuntaryhmä 26.03.1983 - 18.11.1996, 24.03.1999 -

Valtioneuvoston jäsenyydet

Ministeri:

• maa- ja metsätalousministeri (Vanhanen II) 19.04.2007 - 21.06.2010,

• maa- ja metsätalousministeri (Kiviniemi) 22.06.2010 - 21.06.2011

Yhteiskunnallinen toiminta

Valtiolliset luottamustehtävät:

• Kuluttajaneuvosto 1979-1990

• Kuluttajapoliittinen neuvottelukunta 1990-1995

• Puolustustaloudellinen suunnittelukunta 1993-2001

• Puolustustaloudellisen suunnittelukunnan maatalousjaosto 1993-

• Euroopan parlamentti 1996-1999

• Tasa-arvoasiain neuvottelukunta (pj) 2003-2007

Kansainväliset luottamustehtävät:

• Euroopan neuvoston maatalouskomitea 1989-1996

• Euroopan neuvoston Oikeudellisten- ja ihmisoikeusasiain komitea (vj) 1995

• Euroopan neuvoston maatalouskomitean alakomitea (pj) 1994-1996, 2003-2006

• Euroopan neuvoston Maatalous ja elintarvikealakomitea (vpj) 2005

• Euroopan neuvoston Ympäristö-, maatalous ja paikallishallintokomitea (jäsen) 2011

• Euroopan neuvoston Sosiaali- ja terveysasiain ja kestävän kehityksen komitea (vj) 2012-

Kunnalliset luottamustehtävät:

• Forssan kaupunginvaltuusto 1977-

• Forssan kaupunginhallitus 1977-1979, 1988-1991

• Kanta-Hämeen sairaanhoitopiirin liittovaltuusto 1990-1996

• Forssan kaupunginvaltuusto (vpj) 1991-1992

• Forssan ammatti-instituutin hallitus (pj) 1993-1997

• Forssan Seudun Terveydenhuollon Kuntayhtymän hallitus (pj) 2001-2007

• Forssan kaupunginvaltuusto (pj) 1.9.2012-28.1.2013

• Forssan Seudun Terveydenhuollon Kuntayhtymän hallitus (pj) 8.3.2013-31.12.2013

• Forssan Seudun Hyvinvointikuntayhtymän hallitus (pj) 1.1.2014-

Muut luottamustehtävät:

• Forssan Seudun Osuuspankin hallintoneuvosto 1979-2007

• Keskustan Etelä-Hämeen piiri (pj) 1981-1994

• Forssan evankelis-luterilaisen seurakunnan kirkkovaltuusto 1982-1994

• Forssan seudun Hippos ry:n johtokunta 1990-1998

• Hämeen 4H-piirin johtokunta 1990-2007

• Neste oy:n tilintarkastaja 1991-1992

• Vakuutusyhtiö Pohjantähden hallintoneuvosto 1991-2003

• Neste oy:n hallintoneuvosto 1993-1997

• Osuuspankkien keskusliiton hallintoneuvosto 1994-1997

• Suomen Keskusta (vpj) 1994-2000

• Keskustanaiset (pj) 1994-2003

• Naisjärjestöt yhteistyössä - Nytkis (pj) 1999-2003

• Tasa-arvoasiain neuvottelukunta (pj) 2003-2007, 2011-2012

• Naisjärjestöjen keskusliiton hallitus (pj) 2007-

• Oy Veikkaus Ab:n hallintoneuvoston jäsen 2002-

Lähde: http://www.eduskunta.fi/ (organisaatio - kansanedustajat) 26.1.2015

Kommentointi on suljettu.